Zdroj: http://www.zsslatiny.cz/novinky/projekt-zdrava-strava • Vydáno: 19.3.2017 8:21 • Autor: admin
Žáci prvního a druhého ročníku si ve čtvrtek užívali netradiční výuku. Téma o zdravé výživě, správných hygienických návycích a stolování jsme se po diskuzi, jež přípravě projektu předcházela, rozhodli pojmout jinak. Nápad na otevření vlastní restaurace na sebe nenechal dlouho čekat. Tým patnácti kuchařů a kuchařek si dle vlastního uvážení zapsal do sešitů ingredience, z nichž bude vařit. Tímto děkuji všem rodičům, děti přinesly vše v perfektní kvalitě. Vše jsme společně očistili, nakrájeli a při práci si povídali o zásadách bezpečnosti při manipulaci s nožem, o čistých rukou, o zdravých, méně zdravých a nezdravých potravinách a nápojích, o stravě rostlinné a živočišné, o tom, co nám škodí, o energii, kterou potřebujeme pro práci, o složení stravy, o tloustnutí a obezitě, jež lidem komplikuje život atd. Bylo toho mnoho, co jsme za celé dopoledne probrali. Před velkou přestávkou jsme „kuchyň“ proměnili v restauraci, a protože kuchtíků bylo patnáct, nazvali si ji „Restaurace U Patnáctky“. Do role odpovědné provozní jsem se nominovala sama. Poté jsme si sedli ke stolečkům a hodovali. Všem chutnalo, některé děti poprvé ochutnaly česnekovou tvarohovou pomazánku a s údivem konstatovaly: „To jsem ještě nejedl/a, to je dobrý!!!“. Pouze svérazná stolovací etiketa některých návštěvníků restaurace nám občas přerušila nenucenou konverzaci a museli jsme si znovu a znovu vysvětlovat, že u jídla se nemlaská, že se prsty neolizují, ale utírají do ubrousku, že knoflík u kalhot si můžeme rozepnout kvůli nafouklému bříšku jen doma a že pokud nám jídlo chutná, je slušnost vyjádřit pochvalu tomu, kdo ho uvařil, připravil. Protože jsme se o dobroty chtěli podělit i s našimi třeťáky a čtvrťáky, pozvali jsme je do naší restaurace. Předem věděli, že za svačinu u nás musí zaplatit nikoliv penězi, ale dobrůtkou. Děkuji všem rodičům, kteří poskytli skutečně poctivou dávku sladkostí. Tím jsme tu zdravou stravu sice trošku „zabubnovali“, ale hláškou „všeho s mírou“ jsme si naše mlsání omluvili a vydařené dopoledne si nenechali pokazit. Poslední vyučovací hodinu jsem dětem rozdala pracovní listy, jejichž vyplněním jsme si zopakovali vše, o čem jsme diskutovali, děti si domů formou jednoduchého kvízu odnesly i krátký úkol. Čtvrťáci a třeťáci byli požádáni, aby na PC napsali krátké slohové cvičení o návštěvě naší restaurace. Jejich snažení si můžete přečíst níže. Myslím si, že dětem se projekt líbil a že už se těší na ten další, kterým si obohatíme výuku před velikonočními svátky. Děkuji ještě jednou všem rodičům za dodané potraviny a pamlsky a přeji všem příjemné jarní dny.
Vaše paní učitelka
Restaurace u Patnáctky
Dnes 16. 3. byla u prvňáků restaurace. Prodávaly tam chlebíčky se sýrem a vajíčkem ,rajčetem a s pomazánkou a s paprikou a okurkou. Bylo to dobré, ale některé suroviny mi nechutnaly, ale povedlo se jim to. A těším se až uvaříme příště my. Pomazánky byly česneková a křemešenská. Děti místo peněz platily bonbony. A pak jsme si povídaly s paní učitelkou Kracíkovou, co se může a nemůže v restauraci.
Patrik Hegedüs
16.3. Restaurace u patnáctky
Když jsem přišla do vedlejší třídy, viděla jsem spojené stolky. A na těch stolkách jsem uviděla talíře. A na těch talířích byly chlebíčky. Ty chlebíčky dělali prvňáci a druháci. Když jsem dojedla, řekla jsem prvňákům a druhákům, že mi jídlo chutnalo.
Jana Honcová a Adéla Kořínková
Restaurace u Patnáctky
Dnes 16.3. prvňáci a druháci si měli přinést zeleninu a ještě tousty. Třetí hodinu jsme šli do první a druhé třidy. Platilo se lízátky nebo bonbony. Jedly se chlebíčky s vajíčkem a rajčetem paprikou a pomazánkami- třemešenská a česneková. Potom nám paní učitelka Radka Kracíková vyprávěla co se smí a nesmí v restauraci.
PAVLA FIKAROVÁ